Napisane przez  red
20
Lis
2002

Prawica wygrała do Powiatu

W wyborach do Rady Powiatu jeden okręg wyborczy stanowiły 3 gminy: Nałęczów, Wąwolnica i Kazimierz Dolny. W samej gminie Nałęczów najwięcej głosów oddali wyborcy na listę PSPP - Porozumienie Samorządowe Prawicy Puławskiej (791). Drugie miejsce zdobyła lista PSL, a dopiero trzecie - SLD-UP. Ciekawe, że gdyby zsumować wszystkie głosy oddane na listy prawicowe w gminie Nałęczów, tj. na PSPP, Wspólnotę Samorządową i LPR, to wynik byłby imponujący dla prawicy w porównaniu z PSL i SLD-UP.

   Po zsumowaniu głosów oddanych na poszczególne listy w całym okręgu, na 5 mandatów, 2 obsadzi PSL (M. Żaba z Łąk i P. Zadora z Wąwolnicy), 1 - PSPP (R. Samoń-Drzewicki z Nałęczowa), 1 - Wspólnota Samorządowa (M. Pisula z Kazimierza) i 1 - SLD-UP (J.M. Sołdek z Nałęczowa).
   Wybory oznaczają również sukces PSL i... Wąwolnicy jako gminy. Przypomnijmy: 4 lata temu z Wąwolnicy (ok. 5 tys mieszkańców) wszedł tylko 1 radny powiatowy, podczas gdy z Nałęczowa (ok. 10 tys ) aż pięciu. Za to obecnie Wąwolnica, której wyborcy stanowili, po dołączeniu do okręgi Kazimierza, jedynie ok. 1/5 wszystkich wyborców w okręgu, wprowadziła 2 na 5 radnych. W dużej części jest to zasługa Piotra Zadory, dyrektora szkoły w Karmanowicach, który startując z 10 miejsca na liście PSL miał jedynie "podciągnąć" nieco cały wynik listy, a okazało się, że stał się jej lokalnym liderem.
(0 głosów)