Napisane przez  red
20
Lis
2002

Wybory samorządowe

Te wybory samorządowe były wyjątkowe i niepowtarzalne. Przede wszystkim dlatego, że zmieniły się zasady wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów. Sami mieszkańcy decydowali kto będzie sprawował władzę wykonawczą w ich gminie. Stąd też komitety wyborcze, które w gminie Nałęczów "wystawiły" kandydatów na urząd burmistrza musiały - w porównaniu z poprzednimi wyborami - zmienić strategię kampanii wyborczej. Lider listy - kandydat na burmistrza był wizerunkiem całego komitetu a kandydaci na radnych z tej samej listy mieli pracować w swoim sołectwie na lidera.

I na dobrą sprawę podział mandatów w Radzie Miejskiej dokonał się pomiędzy trzema komitetami, ale o tym za moment. Najpierw

o wielkich przegranych.
   Na pewno są nimi "indywidualiści - samotnicy", którzy wystartowali ze swoich indywidualnych komitetów wyborców, z jednym wyjątkiem rzecz jasna. A jest nim Grzegorz Bednarczyk, który nie dość, że kandydował z indywidualnego komitetu, to na dodatek uzyskał najlepszy wynik w Nałęczowie. No, ale to jest "firma", która nie wymaga specjalnej reklamy wyborczej. Kto wie, może w następnych wyborach to właśnie on będzie się ubiegać o ster władzy w mieście?
   Ale największym przegranym w tych wyborach do Rady Miejskiej jest komitet koalicyjny SLD-UP. Po raz drugi z rzędu lokalne

komitety wyborcze "ograły" SLD do zera.
   I SLD jest "golutki"w Radzie, bez żadnego mandatu. Jeszcze przed wyborami zastanawiające było, że SLD nie obsadził wszystkich okręgów. SLD pozostaje jeszcze walka o fotel burmistrza. No, ale jak SLD-owski burmistrz mógłby rządzić skoro w Radziej nie ma żadnego radnego.
Niewątpliwie największym wygranym jest

super-komitet
   "Pracujmy Razem", którego liderem jest Wojciech Wójcik. Do 15-osobowej Rady komitet ten wprowadził 7 radnych (Krzysztofa Zubrzyckiego, Jadwigę Smolińską, Dariusza Krawca, Józefa Sygnowskiego, Zdzisława Wójciaka, Kazimierza Cierkonia i Zbigniewa Kopińskiego) i to on nadawał będzie ton w tej kadencji.
Spory sukces odniosły również

dwa inne komitety
   lokalne: "Prawa Gmina" i "Lepsza Przyszłość", które wprowadziły po 3 radnych. Z "Prawej Gminy" do Rady wszedł Włodzimierz Mędrek, Włodzimierz Błaszczyk i Marta Głos. Komitet ten już zapowiedział współpracę z radnymi z "Pracujmy Razem" oraz poparcie w drugiej turze wyborów burmistrza Wojciecha Wójcika. Z komitetu "Lepsza Przyszłość" wybrani zostali: Wojciech Chamerski, Leszek Góralski (również kandydował na burmistrza) oraz Małgorzata Duńska. Ponadto jedną radną, Elżbietę Klimek, wprowadził Komitet "Nasza Przyszłość Niepodległa" popierający na burmistrza Henryka Tomasiaka.
(1 głos)