Napisane przez  red
18
Lut
2002

Sukces naszych zespołów

Na Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Nałęczowskim Ośrodku Kultury 19 stycznia grupy z kilku sąsiednich powiatów przedstawiały obrzędy ludowe i zwyczaje świąteczne.

   Zespoły wróciły (po przerwie, kiedy Dom Kultury był w remoncie) do Nałęczowa z utęsknieniem. Ludzie z zespołów przywiązali się do Nałęczowa. W czasie przebudowy DK dzwonili do mnie do domu, pytając co będzie z przeglądem - wspomina pani dyrektor Bogusława Gałat.
   - Przegląd był sukcesem naszych zespołów. Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Bronic, który przedstawił "Wigilię" został przez jury wytypowany do XXVII Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie. 1 lutego spotkały się tam zespoły z całej wschodniej Polski a zespół z Bronic był jednym z dwóch reprezentantów województwa Lubelskiego. (jako drugi pojechał zespół z Karczmisk przedstawiający "Scodroki".) Zespół z Bronic otrzymał też nagrodę ufundowaną przez burmistrza Nałęczowa dla zespołu, który najsilniej podtrzymuje tradycje ludowe i przekazuje je młodemu pokoleniu.
   Dobrze wypadł też zespół z Sadurek. Ich "Zaręczyny" na pewno też zasługiwały na uwagę, były dobrze i ciekawie zrobione. Ale do Tarnogrodu przewidziano wyjazd tylko dwóch zespołów.
   Sadurki prowadzą się niejako same - pani Henryka Saba, przewodnicząca koła gospodyń, sama się ze wszystkim "szamoce". Sama wszystko przygotowuje, zbiera zwyczaje - mówi Bogusława Gałat - Jestem pełna podziwu i wdzięczności dla takiej postawy.
   Z kolei Bronice prowadzi Lucyna Chudy, emerytowana nauczycielka, instruktorka z uprawnieniami do prowadzenia właśnie takiego zespołu. Jest znana i szanowana w Bronicach, procentuje też jej kurs instruktorski i to wszystko razem daje efekty, które z satysfakcją możemy oglądać - dodaje pani dyrektor Gałat.

Na przeglądzie przedstawiono:
Koncert kolęd - Kapela Karczmiaki z Karczmisk (pow. Opole Lubelskie)
Jasełka - Zespół Ludowy z Wąwolnicy (pow. Puławy)
Wigilia - Zespół Śpiewaczy KGW z Bronic
Kolędnicy - Teatr Edukacyjny SP w Gołębiu (pow. Puławy)
Zaręczyny - Zespół KGW z Sadurek
Wigilia - Zespół Obrzędowy z Karczmisk (pow. Ryki)
Herody - Zespół Kolędniczy Gwiazdka z ZSO w Jastkowie (pow. Lublin)
Rózga - Zespół Śpiewaczy KGW z Tuszowa (pow. Lublin)
Kolędowanie w Puchaczowie - Teatr Obrzędowy z Puchaczowa (pow. Łęczna)
Pieczenie chleba - Zespół Śpiewaczy KGH z Piotrkowa II (pow. Lublin)
Scodroki - Zespół Teatralny KGW z Karczmisk (pow. Opole Lubelskie)
Sąsiedzkie pogaduszki - Zespół z Ratoszyna (pow. Opole Lubelskie)
Wieczór u Zośki - Zespół Kalina z Puszna Godowskiego (pow. Opole Lubelskie)

  • 23_teatr1
  • 23_teatr2
  • 23_teatr3
  • 23_teatr4

(0 głosów)