Napisane przez  RK
14
Gru
2005

"Special events" w Nałęczowie

Od kilkunastu lat jesteśmy świadkami i uczestnikami wielu, niejednokrotnie znaczących zmian w różnych dziedzinach. Tempo rozwoju, wszechobecna konkurencja i koniec tysiąclecia zmusza do wielu refleksji, analiz i spojrzenia w przyszłość. Najpowszechniejszą formą wymiany poglądów i wspólnego omówienia kwestii szczegółowych są kongresy, konferencje, zjazdy, seminaria i.t.p. Niemal w każdej dziedzinie naszej naukowej i zawodowej aktywności zakres poruszanych tematów jest teraz bardzo obszerny i potrzebuje wyjątkowo szczegółowych obserwacji. Niewielką namiastką bogactwa problemów wymagających wnikliwej analizy są między innymi liczne spotkania o charakterze konferencji odbywające się w naszym regionie właśnie w Nałęczowie.


     Nałęczów stał się bardzo popularnym miejscem konferencyjnym obok Kazimierza Dolnego gdyż funkcjonuje w branży szkoleniowo konferencyjnej za sprawą Centrum Szkoleniowo Wypoczynkowego "Energetyk", Zakładowi Leczniczemu Uzdrowisko Nałęczów, branżowych sanatoriów uzdrowiskowych jak również w mniejszym zakresie dzięki pensjonatom prywatnym. Doskonała lokalizacja w Polsce południowo wschodniej, dobre połączenia komunikacyjne, atrakcyjna miejscowość i nowoczesne zaplecze konferencyjne spowodowały, iż wielu organizatorów z wielu branż wybiera region lubelski na miejsce omówienia nurtujących ich problemów.

     Przytoczmy tu kilka bardziej prestiżowych spotkań które odbyły się w Centrum Szkoleniowo Wypoczynkowym "Energetyk": seminarium organizowane przez European Institute of Environmental Energy w 1996 r.; Międzynarodowa Konferencja na temat transportu materiałów niebezpiecznych pomiędzy Europą Zachodnią a krajami WNP, konferencja Electricte de France - Bureau de Pologne; IV Międzynarodowa Sesja Naukowa "Elektrownia wodna w systemie elektroenergetycznym"; Zjazd Polskiego Komitetu Olimpijskiego, cykliczne, coroczne już konferencje Rynek Energii Elektrycznej i Rynek Energii Cieplnej; międzynarodowe debaty Elmeco, KABEL, Euro Bug Power Forum, AIESEC, ogólnopolskie "Dni Medycyny Pracy", międzynarodowe spotkania "Rynek ukraiński szansą sukcesu"; konferencje połączone z wystawami z zakresu nowoczesnych technologii budownictwa indywidualnego i przemysłowego, konferencje okulistów, dermatologów, ortopedów, ginekologów i szereg innych. To oczywiście tylko niektóre z wielu zjazdów przeprowadzonych dotychczas w Nałęczowie tylko w salach Centrum Szkoleniowo Wypoczynkowego "Energetyk".

     Atmosfera Nałęczowa i doskonałe warunki techniczne to jednak naturalnie nie wszystko. Warunki rozwijającej się ciągle gospodarki wolnorynkowej wymagają zdolności szybkiego reagowania na zmiany potrzeb klientów. Myśląc o tym, w ośrodkach obsługujących gości w ramach imprez zorganizowanych zapewnia się szereg usług dodatkowych służących uprzyjemnieniu pobytu i umożliwieniu skorzystania z atrakcji regionu lubelskiego, co staje się niejednokrotnie przysłowiowym "gwoździem programu" organizowanego spotkania. Takie połączenie "przyjemnego z pożytecznym" w formie precyzyjnie zorganizowanej imprezy uzyskuje rangę specjalnego wydarzenia znanego w marketingu hotelarskim jako "special event".
     W Nałęczowie można przecież posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu gwiazd muzyki poważnej i rozrywkowej w niepowtarzalnej atmosferze Pałacu Małachowskich. Można zorganizować dyskotekę np. w klubie "Joker", jak również bankiet, bal andrzejkowy lub sylwestrowy w restauracjach i kawiarniach.

     Jakie atrakcje szczególnie są cenione przez gości, którzy po raz pierwszy zawitają do Nałęczowa ?
     Na długo w pamięci pozostają spacery po Nałęczowie fachowo obsłużone przez przewodników, miłośników i pasjonatów Nałęczowa, a w szczególności p. Jana Denko, Stefana Butryma, Marka Bielińskiego, Grzegorza Tarkę. Uczestnicy spacerów z uśmiechem opowiadają innym, iż historia Nałęczowa szczególnie obfituje w interesujące wydarzenia i szereg anegdot z życia sławnych postaci, stałych gości uzdrowiska.
     Wprost rewelacją nazywana jest krótka wycieczka autokarem lub bryczkami do pobliskiego Wojciechowa. Tam w prawdziwej, tradycyjnej kuźni kowal Roman Czerniec wykuje na oczach gości pamiątkową podkowę a następnie zaprosi do wieży ariańskiej na biesiadę ludową z pieczonym baranem i specjalnościami kuchni regionalnej podanymi przez Włodzimierza Czernieca przy muzyce kapeli ludowej.

     Miłośnicy koni chętnie udają się do pobliskich Łąk gdzie prowadzący gospodarstwo agroturystyczne p. Krzysztof Szewczyk z werwą zorganizuje kulig, przejażdżkę bryczkami po malowniczych polach lub łąkach doliny Bystrej.
     Jeżeli goście dysponują większą ilością czasu najczęściej wybierają się na przejażdżkę popularną ciuchcią czyli nałęczowską kolejką wąskotorową. W małych wagonikach terkoczących za starą lokomotywą przewodnik opowiada pasażerom ciekawostki o okolicach, sympatyczna obsługa częstuje bigosem, a na polance tzw. Kobylej Górze nieopodal Karczmisk odbywa się istna uczta regionalna przy ognisku. Obertasy i poleczki gra znana niemal w całej Polsce kapela ludowa z Opola Lubelskiego.
     Jest też również coś dla amatorów mocnych wrażeń. Od niedawna ok. 7 km od Nałęczowa jest największe w Polsce pole do Paint Balla. Dojazd terenowymi łazikami, doświadczenie atmosfery walki, prawdziwe samoloty, wozy bojowe i śmigłowce oraz na koniec poczęstunek smaczną grochówką z wojskowej kuchni dostarcza niezapomnianych wrażeń.
     To tylko niektóre z atrakcji naszych nałęczowskich okolic. Stali bywalcy konferencji i zjazdów organizowanych nawet w różnych częściach świata, niejednokrotnie w najsłynniejszych miejscach podkreślają wysoką atrakcyjność i szerokie możliwości organizacji "special events" w Nałęczowie. W sytuacji gdy ta branża dochodzi powoli do rangi gałęzi gospodarki takie inicjatywy trzeba cenić szczególnie a być może już niedługo spotkania prezydentów państw będą się odbywać również w Nałęczowie.

Radosław Kisielewski
(1 głos)
Więcej w tej kategorii: « Mapa Nałęczowa