Wydrukuj tę stronę
Napisane przez  Zespół redaktorski pod opieką Jadwigi Pietrzak
08
Lut
2014

Polska w oczach obcokrajowców

Podsumowanie projektu realizowanego przez uczniów Gimnazjum w Sadurkach

W wielu zakątkach świata napotykamy w większości niepochlebne opinie na temat Polski i jej obywateli. Mimo stereotypów, że Polak jest „kradnącym samochody pijakiem”, ludzie potrafią być obiektywni. Umieją dostrzec piękno naszego kraju oraz pozytywne cechy Polaków. W większości cudzoziemcy decydują się na odwiedziny naszego kraju z powodu niskich dla nich cen. Przybywają też osoby, których rodzina bądź przyjaciele tu mieszkają oraz turyści zwabieni pięknem architektury i przyrody. Najbardziej znanymi obcokrajowcom miastami w Polsce
są: Warszawa, Kraków, Lublin i Sopot. Znane postacie kojarzone z Polską to: Jan Paweł II i skoczek narciarski Adam Małysz.

W ramach projektu spotykaliśmy się z cudzoziemcami przebywającymi w Polsce i przeprowadzaliśmy z nimi wywiady. Konwersacje prowadzone były w języku angielskim. Dzięki temu poznaliśmy wielu ciekawych ludzi. Większość z nich przebywała w Polsce, by studiować na różnych kierunkach – od medycyny po filologie – angielską, niemiecką, nawet rosyjską. Tym, co w Polsce podobało się wszystkim, jest kuchnia. Bezkonkurencyjnie wygrywają pierogi, gołąbki i naleśniki. Wszyscy ankietowani uważają, że Polska to bardzo przyjacielski i gościnny kraj. Części podoba się zima, a zwłaszcza bitwy na śnieżki. Nie budzi entuzjazmu komunikacja miejska, która jest zatłoczona, a autobusy się spóźniają. Inni cudzoziemcy mieli też problemy z komunikacją międzyludzką. Niektórym przytrafiły się zabawne oraz kłopotliwe sytuacje, np. Marokanka chciała zapytać o godzinę, a została wzięta za terrorystkę. Zdarzają się także ludzie, którzy zakochali się w naszej ojczyźnie zaraz po przybyciu do niej. Bardzo dobrym przykładem jest Ryan, amerykański dziennikarz, który pokochał polską kulturę, język, gościnność i otwartość Polaków.

W ramach projektu rozmawialiśmy z obcokrajowcami na internetowych serwisach społecznościowych.
Dzięki temu zdobyliśmy kolejne informacje i poznaliśmy ciekawych ludzi.
19-letni Leon z Hiszpanii zakochał się w Krakowie i polskiej architekturze. Nie podoba mu się komunikacja miejska i wysokie ceny.
21-letni Louis z Anglii ma zamiar odwiedzić Polskę, ponieważ polubił Polaków poznanych na Twitterze.
27-letnia Mariko z Japonii studiuje w Polsce. Podoba jej się gościnność i otwartość. Nie zachwyca się całodobowymi sklepami z alkoholem.
24-letni Bence z Węgier pracuje w Polsce jako DJ. Podobają mu się festiwale i kobiety. Według niego mamy smaczne pierogi i naleśniki. Rozbudowana biurokracja i numer PESEL są minusem Polski. Przed wyjazdem słyszał, że Polacy to „zacofani katolicy, którzy piją wódkę”. Jednak teraz wie, że to nieprawda.
Paoli z Norwegii podoba się, że Polacy są pracowici. Ponadto sklepy są długo otwarte, a mężczyźni są dżentelmenami. Nie podoba jej się to, iż wieczorami nie czuje się bezpiecznie na ulicy. Także w szpitalach jest zbyt wielu pacjentów na jednej sali. Glorii z Hiszpanii podoba się polska zima i śnieg, i – jak twierdzi – mili ludzie. Z kolei wadą jest mało osób mówiących po angielsku i zbyt rzadko się uśmiechających. Ryan z USA podziwia gościnność Polaków i ich wrażliwość. Lubi polską kulturę i język. Uważa, że pijemy za dużo alkoholu, a media niesłusznie zmieniają wizerunek niektórych artystów.
Marita z Hiszpanii kojarzy Polskę z ulubionym zespołem – Dżem. Już dwa lata uczy się języka polskiego i chciałaby zobaczyć Tatry i Hel.
Louis z Anglii lubi Polaków, których poznał na Twitterze. Uważa, że mamy przyzwoitą drużynę piłkarską. Naimane z Maroka podoba się polska kuchnia, głównie pierogi i żurek. Według niej minusem naszego kraju są dziurawe drogi.

Projekt pozwolił nam poznać wielu ciekawych ludzi i ich opinie na nasz temat. Wszystkie stereotypy o Polsce i Polakach funkcjonujące w świecie wynikają z nie- wiedzy o nas i naszej ojczyźnie. Dzięki dostępności do serwisów społecznościowych, edukacji anglojęzycznej, Unii Europejskiej, możemy jednoznacznie stwierdzić, że wizerunek Polski i Polaków poprawia się.
Społeczność szkolna (młodzież gimnazjalna, rodzice, nauczyciele) serdecznie dziękują Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA za dotację w wysokości 11700zł na realizację projektu: „Polska w oczach obcokrajowców” w ramach programu English Teaching.

(0 głosów)