Wydrukuj tę stronę
Napisane przez  ZS
27
Sty
2005

II Ogólnopolski Konkurs na Rysunek im. Andriollego, Nałęczów 2004

Andriolli już w Otwocku
   Dzięki inicjatywie i dużemu zaangażowaniu art. grafika Adama Panka adjunkta na Wydziale Artystycznym UMCS, komisarza konkursu oraz wsparciu burmistrza Nałęczowa Wojciecha Wójcika, Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie udało się powrócić do koncepcji organizowania w Nałęczowie ogólnopolskiego konkursu rysunkowego dla profesjonalnych artystów.
Finansowego wsparcia udzielili także: Urząd Marszałkowski w Lublinie, Zakład Leczniczy "Uzdrowisko Nałęczów" S.A., Ośrodek Chirurgii Oka, Związek Polskich Artystów Plastyków i Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Po raz pierwszy konkurs zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa w 1987 r. z inicjatywy ówczesnego prezesa TPN-u artysty malarza Jarosława Olejnickigo i wówczas dyrektora Wydziału Kultury UW Edwarda Balawejdera.

   Michał Elwiro Andriolli jeden z najwybitniejszych grafików i rysowników polskich ostatnie dni życia spędził w Nałęczowie. Zmarł w 1893 r. i tutaj, na miejscowym cmentarzu został pochowany. Wystawę II edycji konkursu otwarto w Nałęczowskim Ośrodku Kultury 14 listopada 2004 r. w dzień urodzin Andriollego.

   Na konkurs napłynęło 400 prac 148 autorów, do ekspozycji zakwalifikowano 75 rysunków 61 artystów. Przyznano 5 nagród i 5 wyróżnień honorowych. Nagrodę Główną Burmistrza Nałęczowa w wysokości 5 tysięcy zł otrzymała Marta Działocha z Wrocławia, Ponadto nagrody otrzymali: Marcin Białas, Maria Skowrońska, Karolina Niedźwiecka i Zbigniew Liwak z Lublina. Jury pracowało w składzie: prof. prof. sztuk plast. Jacek Szewczyk - prorektor ASP we Wrocławiu, Stanisław Górecki - Uniwersytet Rzeszowski, Maksymilian Snoch - UMCS, prof. dr hab. Ireneusz Kamiński - UMCS oraz artysta malarz Piotr Kmieć - wicedyrektor Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie.
   Wystawa po półtoramiesięcznej prezentacji w Nałęczowskim Ośrodku Kultury została przeniesiona do Otwocka do Muzeum Ziemi Otwockiej. W lutym i marcu eksponowana będzie w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ci z państwa, którym nie udało się obejrzeć tej wystawy w Nałęczowie mogą to uczynić w lipcu 2005 r. w Galerii Vetter w Lublinie.
Zbigniew Strzyżyński
  • 41_17
  • 41_19
  • 41_20
(0 głosów)