Wydrukuj tę stronę
Napisane przez  EMM
16
Mar
2007

Muzeum ma 100 lat...

Jubileusz stulecia utworzenia Muzeum Lubelskiego (12 grudnia 2006) już za nami, ale przypominamy wątek nałęczowski tej rocznicy.


   Warto pamiętać, że w tworzeniu tej najstarszej placówki muzealnej na prawym brzegu Wisły mieli swój udział wybitni przedstawiciele społeczności związanej także z Nałęczowem. W skład Komitetu Organizacyjnego muzeum obok Hieronima Łopacińskiego i Leona Hempla wchodził także Stanisław Śliwiński, właściciel Antopola i Sadurek, dyrektor Lubelskiego Syndykatu Rolniczego oraz Okręgowego Towarzystwa Rolniczego w Nałęczowie i poźniejszy minister aprowizacji.
   Przekonanie, że tworzenie muzeów jest koniecznym elementem krzewienia oświaty i kultury nie obce było także Stefanowi Żeromskiemu, który jeszcze w czasie pierwszego, guwernerskiego, pobytu w Nałęczowie myślał o konieczności tworzenia "Muzeum Nałęczowskiego". Pisał o tym do narzeczonej Oktawii w 1892 roku: "Gdy wrócę, wydamy teatr amatorski, za zebrane pieniądze wynajmiemy pokój w Pałacu (tam gdzie Prus pisał Placowkę) i zaczniemy gromadzić zbiory." Potrzebę ochrony zabytków dawnej kultury i sztuki widział także doktor Wacław Lasocki, który wspólnie z Bronisławem Malewskim i Antonim Puławskim w 1904 roku utworzyli Muzeum Ziemi Lubelskiej w Nałęczowie. Udostępniali zwiedzającym, w jednej z sal Pałacu Małachowskich, zgromadzone eksponaty, które następnie przez wiele lat prezentowane były w pomieszczeniach Domu Ludowego. W 1921 roku znaczna część kolekcji Wacława Lasockiego zasiliła zbiory Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Był to liczebnie duży dar i obejmował różnorodne eksponaty - od przyrody po sztukę.

   Pracownicy nałęczowskich muzeów literackich, będących oddziałami ML zostali uhonorowani: Maria Mironowicz-Panek - złotą odznaką "Za zasługi dla Województwa Lubelskiego" oraz złotą "Za opiekę nad zabytkami". Halina Bukowska i Anna Wziątek - dyplomami Marszałka Woj. Lub. Burmistrz Nałęczowa w uznaniu pracy nałęczowskich muzeów przyznał nagrody pieniężne ich kierownikom.

(EMM)
(0 głosów)