Wydrukuj tę stronę
Napisane przez  BW
16
Mar
2007

Polski Projekt 400 Miast

Nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej są czynnikami ryzyka występowania chorób układu krążenia -zawałów serca, udarów mózgu, dlatego ważna jest profilaktyka i zapobieganie tym bardzo częstym chorobom. Dlatego po zapoznaniu się z propozycjami programu "Polski Projekt 400 Miast", radni podjęli uchwałę, na mocy której Gmina Nałęczów przystąpiła do projektu.

   Projekt ten jest realizowany wśród mieszkańców małych miast i wsi w Polsce w zakresie redukcji ryzyka zawałów serca i udarów mózgu. To II edycja projektu, który ma być realizowany do 2008 roku. Finansuje go Ministerstwo Zdrowia. W ramach PP400M zostaną przeprowadzone badania uczniów klas piątych (jedenastolatków) oraz ich rodziców pod kątem występowania czynników ryzyka chorób układu krążenia. Badaniami i zajęciami edukacyjnymi objęte zostaną kobiety w ciąży, narażone na czynne lub bierne palenie. Gminy mają szanse brać udział w konkursie na najlepszy program promocji zdrowia. Koordynatorką PP400M została p. Urszula Borkowska sekretarz gminy, zaś p. Anna Maciążek przewodnicząca komisji oświaty, kultury i zdrowia lokalną przedstawicielką projektu. Panie, po specjalnym szkoleniu, będą miały za zadanie napisać gminny program profilaktyki i promocji zdrowia. W bezpłatnych szkoleniach będą brały również udział służby medyczne: dwóch lekarzy, trzy pielęgniarki i położna, które będą realizowały zadania PP400M w gminie Nałęczów.
   W Nałęczowie, mieście uzdrowiskowym, specjalizującym się w kardiologii ten program profilaktyczny nie jest jakimś novum, ale też i nie powinien zaszkodzić.

(BW)
(0 głosów)