Wydrukuj tę stronę
Napisane przez  PW
16
Lip
2001

Znów mamy Dom Kultury

 27 maja nastąpiło długo oczekiwane otwarcie Domu Kultury w Nałęczowie. Na placu zorganizowano


Festyn.
Na licznych stoiskach można było kupić przeróżne drobiazgi, otrzymać specjalnie na tę okazję, jak się domyślamy, wydaną książeczkę, rzecz jasna napić się piwa, obejrzeć występy, a także porozmawiać z samym Bolesławem Prusem (choć niedowiarki twierdziły, że to tylko sobowtór), a nawet obejrzeć rower, na którym Prus jeździł (a w każdym razie mógł jeździć. Przynajmniej teoretycznie). Ludzie stawili się licznie, choć popołudniem przerzedził ich deszcz, który ostatnio towarzyszy każdej imprezie plenerowej w mieście. Ale przenieśmy się do wnętrza Domu Kultury, gdzie uroczystość otwarcia rozpoczęło

Poświęcenie:
   "Wszyscy potrzebujemy kultury, wszyscy, w jakiś sposób, tworzymy kulturę. - mówił ks. Plewik, proboszcz parafii w Nałęczowie - a także wszyscy z wartości kultury korzystamy. Jako naród jesteśmy współdziedzicami europejskiej kultury, która wyrosła z inspiracji chrześcijańskiej. Wszyscy podziwiamy piękno, które tworzy człowiek, któż z nas nie cieszy się piękną poezją, wspaniałym malarstwem, któż z nas nie ceni dzieł kultury. Przecież one stanowią niejako naszą tożsamość. Dlatego dzisiaj, oddając do użytku ten nowy budynek, przeżywamy radosną chwilę. Osobiście chciałem serdecznie pogratulować, na ręce pani przewodniczącej i pana burmistrza, społeczeństwu Nałęczowa, że taki piękny obiekt otrzymuje. Moim serdecznym życzeniem, z głębi serca płynącym, jest: niech Bóg błogosławi tym, którzy zbudowali ten dom, i tym, którzy w nim będą przebywali. Niech rozwijają naszą ojczystą kulturę na nałęczowskiej ziemi. Szczęść Boże."
   Po poświęceniu Domu Kultury nastąpiło

Przecięcie wstęgi
   Którego dokonali wspólnie: pani przewodnicząca RMiG Elżbieta Mokrzan- Rosiak,(na zdjęciu) panie dyrektor: Bogusława Gałat i Wiesława Jóźwicka oraz Adam Kaczmarski - właściciel firmy, która wyremontowała - czy może raczej wybudowała - Dom Kultury.
   Przecięcie wstęgi umożliwiło wejście do głównej sali, gdzie

Posypały się:
   - podziękowania, - życzenia: "pozwólcie państwo, że w imieniu zarządu i wszystkich członków Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa: przekażemy paniom wyznania...tfu, przepraszam, wyrazy uznania i jednocześnie życzenia, żeby życie kulturalne w tym pięknym nowoczesnym obiekcie, wartko i owocnie się toczyło. Wszystkiego najlepszego"
- nagrody: Przedstawiciel władz województwa Wręczył wojewódzką nagrodę kulturalną dla Piotra Kmiecia, (30 lat pracy) (nie jest to pierwsza nagroda, w 92 dostał nagrodę ministra kultury i sztuki). Nagrody otrzymały też panie Gałat i Jóźwicka
- prezenty - goście z Węgier podarowali cytrę - mam nadzieję, że będziecie grać na tym instrumencie, jeśli będziecie mieli kłopoty, to zapraszam na Węgry. - powiedziała pani Ille's
- kwiaty - całe mnóstwo kwiatów

W Domu Kultury znalazły miejsce:
   Biblioteka, która po latach tułania się znalazła wreszcie godną siedzibę, która robi naprawdę imponujące wrażenie. Poza nią w DK znalazły miejsce: stałe kino "Cisy", sala widowiskowa będąca miejscem organizacji imprez profesjonalnych i amatorskich, tu będą odbywały się próby, występy zespołów nałęczowskich. Jest jeszcze jedno duże pomieszczenie - sala konferencyjna, z barkiem kawiarnianym, i drugie pomieszczenie na piętrze - rodzaj galerii.
   Dom Kultury kosztował prawie 2 mln zł i wszystkie te pieniądze pochodziły z budżetu gminy, jedynie PFRON dołożył kilkadziesiąt tysięcy złotych, bo zrobiliśmy rozwiązania umożliwiające korzystanie z obiektu osobom niepełnosprawnym: podjazd, winda,(na zdjęciu) toaleta dla niepełnosprawnych. (PFRON dofinansował te rozwiązania w 50 %) - mówi burmistrz Wójcik. - Co do remontu, to można było próbować remontować na bieżąco. "po kawałku", ale po analizie okazało się, że trzeba robić prace zasadnicze, ściany, dach były w niepewnym stanie, więc gmina zdecydowała się na remont generalny. Przy okazji powiększono trzykrotnie kubaturę. Jest jeszcze szereg pomieszczeń wolnych, zapoznajemy się z koncepcjami, jak je zagospodarować, żeby służyły mieszkańcom i kuracjuszom. Gmina rozważa wynajęcie pomieszczeń na działalność gospodarczą nie kolidująca z Domem Kultury; kawiarnię, kawiarenkę internetową, galerię prywatną. - jesteśmy otwarci na propozycje.

PW


 • dk2
 • dk3
 • dk4
 • dk5
 • dk6
 • dk7
 • dk8
 • dk_biblioteka
 • dk_poswiecenie
 • dk_wnetrze
 • dk_wstega
(0 głosów)