Wydrukuj tę stronę
Napisane przez  red
27
Maj
2005

Z koła przewodników PTTK

Wbrew zapowiedziom nałęczowski Oddział PTTK, który niedługo będzie obchodził swoje XX - lecie, nie ulegnie likwidacji.

   W styczniu odbyła się kampania sprawozdawczo-wyborcza, na której wybrano nowe władze. Prezesem Oddziału została pani Maria Mironowicz Panek, a zastępcą pan Stefan Butryn - prezes Koła Przewodników PTTK. Koło liczy 12 przewodników z uprawnieniami państwowymi nadanymi przez Wojewodę Lubelskiego. Przewodnicy obsługują sanatoria i są jedynymi uprawnionymi osobami do oprowadzania wycieczek po Nałęczowie i okolicach. Zdobywali oni swą wiedzę w czasie trwającego cały rok kursu w zakresie: historii sztuki, archeologii, geografii, historii Polski i regionu, metodyki prowadzenia grup itp. Są oni ambasadorami regionu, prawdziwymi profesjonalistami obsługi grup wycieczkowych.

   Ubolewać należy, ze niektóre nałęczowskie sanatoria z przyczyn sobie tylko wiadomych zatrudniają osoby nie mające przygotowania przewodnickiego do oprowadzania kuracjuszy. Okazuje się że rzetelna wiedza nie jest w cenie. Zdumiewający jest też fakt, że za kreowanie wizerunku Nałęczowa biorą się przypadkowi ludzie, którym wystarczy własne mniemanie o swojej wiedzy. Gośćmi nałęczowskich sanatoriów i ośrodków wczasowo-rekreacyjnych są często ludzie z pierwszych stron gazet i od przewodnika zależy jakie wrażenia wywożą z pięknego Nałęczowa.
   Nałęczowscy przewodnicy nie biorą odpowiedzialności za wiadomości przekazywane przez osoby nie mogące poszczycić się przewodnicką blachą i identyfikatorem, który uprawnia do prowadzenia grup.
(0 głosów)