Wydrukuj tę stronę
Napisane przez  JK
10
Sty
2008

Turystyka zimowa na Lubelszczyźnie

Rozpoczął się zimowy sezon turystyczny. Przedsiębiorcy tej branży wyszykowali miejsca noclegowe dla osób, które zamierzają spędzić zimowy czas w województwie lubelskim. Powstają nowe obiekty wypoczynkowe, rośnie też zapotrzebowanie na profesjonalnie wyszkoloną kadrę obsługującą gości.

Zimowi turyści przyjeżdżają na Lubelszczyznę pod koniec grudnia. Spędzają tu święta Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowy Rok. Najpopularniejsze regiony to ogólnie mówiąc Roztocze, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie oraz Puławy, Kazimierz i Nałęczów. Tam głównie jeżdżą turyści z innych regionów Polski, a także zagranicy - przekonuje Lucjan Bukryj, wiceprezes Lubelskiej Organizacji Turystycznej.

W województwie lubelskim czeka na przyjezdnych ponad 19 tysięcy miejsc noclegowych. Coraz chętniej przyjeżdżają na Lubelszczyznę goście zagraniczni. W ubiegłym roku odnotowano 100 tysięcy turystów z zagranicy, to 10 tysięcy więcej niż w 2005 roku (zgodnie z danymi z Urzędu Statystycznego w Lublinie). Miłośnicy białego szaleństwa coraz częściej wybierają lubelskie stoki i ścieżki narciarskie. Popularnością cieszą się: Rąblów, Tomaszów Lubelski, Bobliwo i Parchatka. Zimowych atrakcji dostarczają również właściciele ośrodków wypoczynkowych, hoteli czy pensjonatów, organizując spędzany u nich czas wedle upodobań gości. I tak np. polscy turyści chętnie spędzają świąteczny czas w kontakcie z przyrodą. Dla nich ciekawą formą wypoczynku jest kulig z pochodniami, czy też leśne wycieczki i zabawy, zaś wieczorową porą można się ogrzać przy ognisku, na którym piecze się prosię. Popularnym miejscem do tego typu imprez jest Janów Lubelski i jego okolice. Ciekawostką jest hodowla w nanaturalnym środowisku koników polskich (biłgorajskich) w podjanowskiej osadzie Szklarnia.

Zwiększa się liczba obiektów obsługujących turystów, towarzyszy temu wzrost zapotrzebowania na profesjonalnie wyszkoloną kadrę obsługującą gości. Właściciele hoteli, pensjonatów i ośrodków wypoczynkowych widzą potrzebę podnoszenia swoich kwalifikacji i zatrudnionych pracowników. Potwierdza to coraz większe zainteresowanie szkoleniami i doradztwem w ramach projektu "Turystyka - wspólna sprawa" w województwie lubelskim. Wśród blisko 40 tematów kursów menedżerowie przedsiębiorstw turystycznych mogą znaleźć między innymi: "Organizację przedsiębiorstwa turystycznego", "Skuteczny marketing usług turystycznych" czy "Wdrażanie systemu jakości HACCP". Z kolei osoby pracujące przy obsłudze ruchu turystycznego szkolą się z takich tematów, jak: "Kurs barmański", "Techniki kulinarne", "Sztuka cateringu" czy "Organizacje technik i usług hotelowych".

- Marzanna Siedlisko Folkloru, jak sama nazwa wskazuje jest specyficznym lokalem, w którym turysta spędzi ciekawie czas. Podpieramy się tradycją i tworzymy nową. Możemy pochwalić się wymyślonym przez nas Świętem Bigosu. Musimy dbać o gości, o różnorodność potraw i smaków. Dlatego skorzystaliśmy ze szkolenia kelnerskiego oraz z technik kulinarnych. W ten sposób mamy szanse na wzbogacenie naszej wiedzy i doświadczeń. Opinia naszych pracowników dotycząca szkoleń jest bardzo pozytywna, dlatego już teraz zastanawiamy się nad kolejnym kursem w ramach projektu "Turystyka - wspólna sprawa" - przekonuje Władysław Boruch, właściciel lokalu.

(JK)
(0 głosów)