Lip
2010

Skandia Maraton Langteam 2010

Tegorocznie ściganie w ramach Skandia Maraton Lang team rozpoczęło się w Chodzieży, potem były zmagania w Bielawie, Białowieży, Olsztynie, wreszcie 3 lipca w Nałęczowie (w innym terminie z powodu powodzi w pobliskim Wilkowie).

W Nałęczowie o 11:00 wystartowało ponad 750 osób. Pogoda, początkowo przepiękna, w dalszej części sprawiła zawodnikom niespodziankę. O 13:00 nad Nałęczowem przeszła letnia burza. Krótka, ale intensywna. Dalej na trasie padał nawet grad, który poobijał trochę kolarzy, ale większość z nich odebrała deszcz jako przyjemne ochłodzenie rozgrzanego organizmu.
Wiele osób także urzekła trasa przygotowana przez organizatorów, której niektóre części (wąwozy lessowe) zachwycały nawet tych najbardziej wybrednych.

DYSTANS RODZINNY (9 km)

Na dystansie Rodzinnym wygrał jadący indywidualnie Filip Jeleniewski (Elektroterm Team), ale górski rower firmy Giant trafił do najlepszej rodziny. Odebrali go na podium reprezentanci gospodarzy: Konrad i Patryk Pietrzniakowie (BTR Nałęczów - Pietrzniak). Najlepszą kobietą na tym dystansie okazała się, także startująca indywidualnie - Dorota Curyło.

DYSTANS MINI(33km)

Dystans Mini padł łupem Tomasza Bali (OSP Piaski), który został także mistrzem Polski Strażaków w kategorii S-1. Drugie miejsce w Mini zajął Ukrainiec Oleksiy Belykh, a trzeci był 17-letni Bartłomiej Wawak (JBG-2), który w niedzielę po wyścigach XC wraz z innymi członkami kadry narodowej wyleciał do Izraela na mistrzostwa Europy MTB. Wicemistrzem Polski Strażaków został Michał Ładosz (OSP Piaski Wiedrak), a brąz wywalczył Marek Kulik (OSP Piaski). W kategorii S-2 MP Strażaków wygrał Józef Kowalski (OSP Żychlin), przed Wiesławem Sondejem (OSP Sokołów Małopolski).
Na tym dystansie Mistrzynią Polski została Wiesława Kolatowska (OSP Gdynia-Wiczlino), przed Marzeną Paluszkiewicz (Międzyrzec Podlaski) i Patrycją Aleksandrowicz (Biała Podlaska).
Najlepszą kobietą na tym dystansie była znana niegdyś ze startów w wyścigach cross-country Magdalena Pyrgies (AKTIO Group Team), która w 2005 roku w belgijskim Kluisbergen została mistrzynią Europy juniorek w XC. Drugie miejsce zajęła Justyna Kowalczyk (RMF FM Pepsi Max MTB Team), a trzecia była Marta Sułek (Boplight Aminostar Team), która także była reprezentantką Polski MTB, choćby na tureckim czempionacie starego kontynentu w niesamowitej Kapadocji. Dystans Mini był także areną dla żurnalistów, którzy walczyli w corocznych MP dziennikarzy. W tym roku w kategorii D-1 zwyciężył Michał Pawlik (Selle Italia BikeWorld.pl), wyprzedzając Macieja Grochowskiego (TVN) oraz Mateusza Zdanowicza (Amatosport.pl). W kategorii D-2 wygrał Milczewski (TVP Poznań), przed Sławomirem Bajewem (Rowertour - Radio Mercury) i Wojciechem Chojną (TVO Gdańsk).

DYSTANS MEDIO (61km)

Na średnim dystansie - Medio - wygrał kolarz Mróz ActiveJet Łukasz Osiecki. Zawodnik zawodowej grupy Piotra Kosmali wyprzedził Artura Kozaka (BSK Miód Kozacki) i Romana Pietruszkę (RMF FM Pepsi Max MTB Team). Wśród pań wygrała Monika Lange (Subaru Trek Gdynia). Drugie miejsce zajęła Magdalena Dąbrowska (Prodent - skleprowerowy.pl), a trzecie Maja Busma (Legionowo).

DYSTANS GRAND FONDO (94km)

W najdłuższym dystansie Skandia Maraton LangTeam, zwanym także królewskim, Grand Fondo znów najlepszym okazał się Radosław Tecław (Corratec Team), który po raz kolejny pokonał zawodników Mróz ActiveJet. Tym razem musieli oni się zadowolić drugim (Wojciech Halejak), trzecim (Krzysztof Krzywy) i czwartym miejscem (Bartosz Banach). 94-kilometrowy odcinek najszybciej pokonała Olga Niewiarowska (Kross Racing Team). Druga kobietą była Anna Świrkowicz (Subaru Trek Gdynia), a trzecią Małgorzata Zellner (Corratec Team).

Na miejscu, w sportowym miasteczku przy ul. Harcerskiej, na uczestników czekało wiele atrakcji - nagrody (kolejny skuter Zumico trafił do kolejnego szczęśliwca i podobnie było z weekendem dla dwóch osób w SPA Nałęczów). Kibice podziwiający zmagania kolarzy w międzyczasie mogli korzystać z atrakcji przygotowanych w miasteczku kolarskim. Podobnie jak na poprzednich edycjach, tak i w Nałęczowie swoje stoisko miała Fundacja Pani Ewy Błaszczyk "AKogo?". Obecność fundacji związana jest z promocją Tour de Pologne Amatorów podczas 6. etapu tegorocznego naszego narodowego Tour. Na miejscu można było pobrać formularz i zapisać się do udziału w tym niesamowitym wydarzeniu, w którym udział zapowiadają już polskie gwiazdy show-biznesu. Pozostały jeszcze dwie wrześniowe edycje w Białymstoku 12 IX i finał w Rzeszowie 26 IX. Dla zawodników jest zatem teraz trochę czasu na odpoczynek, regenerację lub trenowanie przez finałowymi edycjami. A jest przecież o co walczyć. Główną nagrodą w obecnej edycji imprezy jest Fiat Punto Evo. Samochód zostanie rozlosowany podczas finału w Rzeszowie wśród uczestników co najmniej sześciu z ośmiu maratonów, którzy wezmą udział w konkursie i odpowiedzą poprawnie na pytania, związane z wyścigiem. (Biuro Prasowe LangTeam)