Opowiastki "Energetyczne" 2

W naszym codziennym życiu jesteśmy świadkami całej mozaiki wydarzeń; czasem radosnych, smutnych, zadziwiających a czasem przerażających. Wydaje się nam, że w polskiej rzeczywistości bogactwo zmiennych sytuacji jest wyjątkowe. Czasem przytłoczeni problemami nie zauważamy tych najzabawniejszych zdarzeń, o których zwykle już za chwilkę szybko zapominamy.

Dział: Inne

Latanie to przyjemność

Rozmowa z Adamem Gruszeckim, dyrektorem Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu, pilotem balonu SPA Nałęczów oraz współorganizatorem II Międzynarodowych Zawodów Balonowych o Puchar SPA Nałęczów i XXIII Balonowych Mistrzostw Polski

Dział: Sport

Piłka nożna

Piłkarze Cisów Nałęczów bezbramkowo zremisowali z Czarnymi Dęblin przed własną publicznością ( 07.10.2007). Był to już piąty mecz nałęczowskiej drużyny zakończony podziałem punktów. Po dziesięciu seriach spotkań Cisy zajmują 7. miejsce w lidze z dorobkiem 17 punktów. Zaś tabelę otwiera POM Iskra Piotrowice z 25 oczkami.

Zawody balonowe - zamiast fotoreportażu....

W II Międzynarodowych Zawodach Balonowych o Puchar SPA Nałęczów o randze mistrzostw Polski wygrał Zbigniew Jagodzik z Aeroklubu Leszczyńskiego, który triumfował również w ubiegłym roku.

Nie ma jak do Lwowa

Bankowe Towarzystwo Rowerowe

Na jednym z naszych comiesięcznych spotkań, podczas planowania kolejnej wycieczki padły słowa "a może pojedziemy do Lwowa?" Pomysł został natychmiast podchwycony i jeszcze na tym spotkaniu ustaliliśmy wstępny termin wyjazdu. Daliśmy sobie czas do 20 czerwca na decyzję i zamknięcie listy uczestników.

Dział: Ogólna

Sybiracy w dziejach Nałęczowa (4)

Oktawia Radziwiłłowiczowa

zapisała się chlubnie w pamięci polskich powstańców - Sybiraków, dla których organizowała z narażeniem zdrowia i wolności pomoc materialną i duchową w Petersburgu, na więziennym etapie wędrówki zesłańców na Syberię. Osiadłszy w 1869r. w Warszawie prowadził Konrad Chmielewski prywatną praktykę lekarską, a pani Oktawia Chmielewska swego rodzaju salon literacki, który stał się ważnym ośrodkiem życia umysłowego i towarzyskiego ówczesnej Warszawy.

Dział: Ogólna

W sprawie grobu żołnierzy poległych w sierpniu 1915r. w Czesławicach

LIST DO REDAKCJI

Nawiązując do artykułu red. Pawła Wałęckiego: Znamy tylko ich nazwiska (Gazeta Nałęczowska 2007., Nr 6-7, s. 28), pragnę dopisać swego rodzaju uzupełnienie, nieco szerszą informację, dla czytelników Gazety Nałęczowskiej, na temat wydarzeń, które miały miejsce w Czesławicach w pierwszych dniach sierpnia 1915 roku.[-]

Dział: Ogólna

Faustyna Morzycka

Z POCZTU LUDZI NAŁĘCZOWA
Jedną z zasłużonych dla Nałęczowa kobiet była Faustyna Morzycka, działaczka oświatowa i społeczna, nałęczowska "siłaczka". Urodziła się 15 czerwca 1864 roku w Tambowie, podczas pobytu jej rodziców na zesłaniu.
Ojciec Julian zesłany był na Syberię za udział w Powstaniu Styczniowym, matka Maria z Obuchowskich dobrowolnie podążyła za mężem. W 1870 roku matka Faustyny opuściła męża i gromadkę swych dzieci. Faustyną początkowo zajęła się ciotka, także Faustyna, siostra ojca, potem zaś rodzice chrzestni państwo Nowiccy mieszkający w Lipecku koło Tambowa.

Dział: Inne

Zasłużyć na fiołki

Nałęczowska Biblioteka im. Faustyny Morzyckiej działa w naszym mieście od 58 lat, jednak niewiele osób potrafi powiedzieć kim była, i czym się zajmowała jej patronka. Szczególnie mało wiedzą najmłodsi czytelnicy... Dlatego Pani dyrektor Wiesława Jóźwicka nawiązała współpracę ze znaną bajkopisarką Wiolettą Piasecką która zgodziła się napisać biograficzną baśń, opisującą losy Faustyny.