13 Gru 2008
Dział: Ogólna

Wspomninając gwiazdę

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy Uzdrowisko Nałęczów znów zdobyło już spore znaczenie jako ośrodek do leczenia chorób serca, powoli zaczęli zjeżdżać tu ludzie o znanych nazwiskach: prof. Władysław Tatarkiewicz, Jan Parandowski, Jacek Woszczerowicz. Bywała też tutaj aktorka Lindorfówna, Ćwiklińska, a także Jadwiga Smosarska, która zamieszkała w Starych Łazienkach, w pokoju na pierwszym piętrze.
13 Gru 2008
Dział: Ogólna

Władysław Hora (1895-1965)

Przedwojenny kierownik Szkoły Powszechnej w Drzewcach i jego droga do niepodległości
13 Gru 2008
Dział: Ogólna

Hrabia Ludwik (1)

Przyszły modernizator zakładu kąpielowego rodziny Małachowskich w Nałęczowie przyszedł na świat 225 lat temu. Już jako trzynastoletni chłopiec został spadkobiercą dosyć pokaźnych dóbr ziemskich. Młodzieniec ów, Ludwik Małachowski - o nim będzie właśnie mowa - otrzymał z podziału rodzinnego całe dobra nałęczowskie.
12 Maj 2008
Dział: Ogólna

Przystanek Bochotnica

Dziś Bochotnica to zaledwie jedna z ulic Nałęczowa. Nie każdy jednak wie, że to jest właśnie pierwotna osada. Jej początki sięgają przełomu VIII i IX wieku, gdy na obecnej Górze Poniatowskiego wzniesiono gród, nazywany Bochotnicą - od płynącej wąwozem u podnóża wzgórza rzeczki Bochotniczanki (słowo bochot - plusk, chlupot).
11 Kwi 2008
Dział: Ogólna

Współcześni goście Pałacu Małachowskich

Pałac Małachowskich w Nałęczowie, jego urok i tradycje przyciągają od lat wielu gości. Pomijając dawnych jego mieszkańców: Prusa, Sienkiewicza, warto wspomnieć, że i po II wojnie światowej mieszkali tutaj Jan Parandowski, Władysław Tatarkiewicz. A i ostatnio pałac przyciąga elitę Warszawy i nie tylko.
11 Kwi 2008
Dział: Ogólna

Dąb Wolności z Poniatówki

Wzgórze Poniatówka to częste miejsce spacerów mieszkańców Nałęczowa, jak i turystów. Niegdyś nie porastały go drzewa i było to doskonałe miejsce widokowe. Miejsce owiane jest legendą, bo tak naprawdę do końca nie wiadomo, dlaczego tak nazwano to wzgórze. Czy dlatego, że wieść niesie, że walczył tu w 1809 roku książę Józef Poniatowski i że przebywał…
11 Kwi 2008
Dział: Ogólna

W kręgu nałęczowskich ziemianek

W okresie od maja do października świętować będziemy w Nałęczowie jubileusz utworzenia Szkoły Ziemianek. Projekt ma na celu uświadomienie patriotycznych postaw obywatelskich ziemianek z Lubelskiego Stowarzyszenia Ziemianek oraz ukazanie ich działalności społecznooświatowej w Nałęczowie na początku XX wieku. Dzięki zachowanym fotografiom dokumentującym działalność szkoły, jak również dzięki relacjom byłych uczennic i ich rodzin można było…
10 Mar 2008
Dział: Ogólna

Ostatni weteran 1863 roku

Wśród nałęczowskich weteranów Powstania Styczniowego byli również tacy, którzy, najczęściej po aresztowaniu i odbyciu kary więzienia lub ukrywając się, uniknęli zesłania na Syberię czy w głąb Rosji europejskiej. Do ich kręgu należał GRACJAN CHMIELEWSKI. 
10 Sty 2008
Dział: Ogólna

Sybiracy w dziejach Nałęczowa (6)

Dramat Aleksandra Oskierki
10 Sty 2008
Dział: Ogólna

Szuflada pełnaskarbów

Najdłuższa wędrówka do domu, do ojczyzny, zakończyła się dla mojej rodziny w Wigilię Bożego Narodzenia 1946 roku. Znaleźliśmy dach nad głową i mogliśmy już snuć plany i marzyć po polsku.