Wydrukuj tę stronę
Michał Elwiro Andriolli
Napisane przez  mw Dział: Michał Elwiro Andriolli
28
Gru
2017

Michał Elwiro Andriolli

Światowej sławy malarz, grafik i ilustrator książek polskich, francuskich i amerykańskich.
   Urodził się 2 listopada 1836 roku w Wilnie. Był synem Włocha, rzeźbiarza, kapitana wojsk napoleońskich. W latach 1855 -1858 studiował w Moskiewskiej Szkole Malarstwa i Rzeźby i w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu gdzie w 1857 roku za "Portret studenta" Akademia nadała mu tytuł "niekłassnyj chudożnik". Dalsze studia podjął w rzymskiej Akademii św. Łukasza, gdzie na konkursie uzyskał wielki srebrny medal.


   Andriolli brał udział w Powstaniu Styczniowym; po aresztowaniu w 1864 roku uciekł z więzienia i przedostał się do Londynu, a potem do Paryża. W 1866 r. jako emisariusz Komitetu Emigracji Polskiej został aresztowany i zesłany 1868 roku do Wiatki (1866-71) gdzie udzielał lekcji rysunku, malował portrety, obrazy religijne (wykonał malowidła ścienne w miejscowym soborze). Ułaskawiony przez cara przyjechał do Warszawy. Zyskał rozgłos jako ilustrator czasopism oraz utworów literackich. W 1881 roku wykonał popularne do dziś ilustracje do "Pana Tadeusza". W 1883 roku został zaproszony do Paryża gdzie wykonywał ilustracje do dzieł F. Coopera, T. Gauthiera i W. Szekspira.
   Począwszy od 1880 roku, kilka razy przyjeżdżał do Nałęczowa. Zauroczony widokami, rysował je i umieszczał w prasie warszawskiej. Nałęczowskie lipy pozowały mu do jego ilustracji, a umierając kazał się pochować na cmentarzu w Nałęczowie w cieniu starych lip. Zmarł 23 sierpnia 1893 roku. Dom Krawczyńskiego, w którym mieszkał Andriolli, znajdował się przy obecnej ulicy Poniatowskiego.

Co to jest świdermajer?
   Podobno tę nazwę wymyślił Konstanty Ildefons Gałczyński mieszkający zaraz po wojnie na linii otwockiej. Kryje się za nią niepowtarzalna architektura drewnianych pensjonatów i willi letniskowych budowanych na przełomie XIX i XX wieku między Wawrem a Świdrem. Coś pomiędzy stylem mazowieckim, zabudową rosyjskich miast i alpejskimi schroniskami. Twórcą świdermajera był Andriolli. W 1886 r. zamieszkał nad brzegiem Świdra, gdzie zbudował duży dom z pracownią i kilkanaście drewnianych domów do wynajmowania na lato.

  • naleczow_rycina
(6 głosów)