dzisiaj jest
 
Ostatni weteran 1863 roku
Karol Benni
Bohater kazachskich stepów
Jan Żylski
Michał Elwiro Andriolli
Sybiracy w dziejach Nałęczowa cz. 1
Sybiracy w dziejach Nałęczowa cz. 2
Sybiracy w dziejach Nałęczowa cz. 3
Sybiracy w dziejach Nałęczowa cz. 4
Sybiracy w dziejach Nałęczowa cz. 5
Sybiracy w dziejach Nałęczowa cz. 6
Konrad Chmielewski
O niedokończonym portrecie Stefana Żeromskiego
Fortunat Nowicki
100 lat temu w Nałęczowie... Dzieje "Światła"
Nieznany list Ewy Szelburg Zarembiny
W kręgu Żeromskich (listy, wspomnienia)
W kręgu Żeromskich
Przeklęta budowla
O czym mówią ruiny Nałęczowa
Mieczysław Smolarski, zapomniany poeta i pisarz - nauczyciel Adasia Żeromskiego
Spór o ulicę "Armatnia Góra" w Nałęczowie
Nieznany list Stefana Żeromskiego
Stanisław Wasiuczyński - aktor i sympatyk Nałęczowa
Tymon Niesiołowski - portrecista Stefana Żeromskiego. Jego wspomnienie o pisarzu.
Tajemnice willi "Gioia"
Szkoły w Wąwozach (1)
Rodzina Wiercieńskich z Wąwozów w Nałęczowie
Kartki z dziejów "ochrony" im. A. Żeromskiego
Ewa Szelburg-Zarembina
Tajemnice Starego Dworu
Jan Witkiewicz - budowniczy Nałęczowa
Jak powstało Muzeum Bolesława Prusa?
Dzieje nałęczowskiej "starówki"Bezstresowe zakupy prezentów pod choinkę

Czy istnieje coś takiego? Co roku, mniej więcej o tej porze ogarnia nas świąteczny szał zakupu prezentów, czyli stres. Biegamy po sklepach, polujemy na aukcjach internetowych, a koniec końców kupujemy, tak jak w tym dowcipie, niezależnie od tego co i gdzie, chińszczyznę. Proponuję więc zmienić taktykę zakupów świątecznych, rozejrzeć się za prezentami związanymi z Nałęczowem, dostępnymi w Nałęczowie czyli zakupy bez stresu, za to wysokiej jakości.

Wachlarz asortymentu niebanalny: od książek, poprzez zabawki do rękodzieła, czyli dla żony, męża, dziecka, babci, dziadka i przyjaciela. Wymienione tu produkty nie wyczerpują listy osiągalnych, radzę zawsze pytać się sprzedającego "co jeszcze?".

Wśród książek znajdują się pozycje od beletrystyki obyczajowe do poezji, najnowsze z nich to:
 • Janina Babinicz-Witucka "Listy z Kaukazu. Nałęczowski epizod rodziny Malewskich" - którą autorka klasyfikuje jako biografistykę z przełomu XIX i XX wieku. Opisuje życie, losy rodziny, która zmuszona była porzucić środowisko szlacheckie i podjąć trud budowy nowego życia. Jej członkowie zapisali się również na kartach Nałęczowa początku XX wieku. Cena 23,00 zł, do nabycia w bibliotece nałęczowskiej.
 • Jerzy Michał Sołdek "Osobliwości, zagadki, tajemnice Nałęczowa" wydanie II rozszerzone, to gatunek między pracą naukową, a gawędą. Podróż w przeszłość, którą zgłębiamy dzięki anegdotom, zagadkom i komentarzom historycznym, w fascynujący sposób wplatającą w losy osób bliskich Nałęczowowi dawne klimaty, jak i ponadczasowe krajobrazy. Wydanie II rozszerzone jest o księgę poświęconą powstańcom styczniowym. Cena 39,90 zł, do nabycia w bibliotece oraz księgarni Jana Rodaka.
 • Stefan Butryn "Nałęczów. Wspomnienie o Żeromskich i gościach Kurortu" to fascynujące reminiscencje seniora regionalistów nałęczowskich, retrospekcje dotyczące samego Nałęczowa, wspomnienia i listy związane ze Stefanem Żeromskim i jego bliskimi, ilustrowane zdjęciami z epoki, wreszcie zapiski i anegdoty o sławnych bywalcach Kurortu. Cena 35,00 zł, do nabycia w księgarni Jana Rodaka oraz w Muzeum Żeromskiego.
 • Zbigniew Koźliński "Tam za rzeką za mgłą był rodzinny mój dom" to sagi i ilustracje malarskie autora obrazujące partyzanckie dzieje leśnych żołnierzy oddziału Armii Krajowej„Niedźwiadki” znad Niemna. W twardej oprawie 52,00 zł, księgarnia Jana Rodaka.
 • Anna Wójtowicz "Na rewersie twarzy" to kolejny tomik poezji tej młodej poetki, zaskakujący dojrzałością refleksji, niebanalnymi skojarzeniami... Rewers twarzy to przestrzeń duchowa człowieka, w którą nie sięgnie żaden inny instrumentem nad słowo. Cena 15,00 zł, księgarnia Jana Rodaka.
 • Izabella Nowotny "Z kredensu Izabelli" jest zbiorem przepisów kuchennych potraw do dziś gotowanych przez gospodynie okolic Nałęczowa na bazie lokalnych produktów, prostych, bardzo smacznych, a jednocześnie nie do znalezienia w innych książkach kucharskich. Kilkadziesiąt przepisów od nalewki, poprzez zupy, dania mięsne i bezmięsne, do kajmaka. Ilustrowana rysunkami willi, które były lub są związane z kucharzeniem, autorstwa Wiesława Kładzia, absolwenta nałęczowskiego Liceum Plastycznego z lat. 50. Cena 25,00 zł, Kawiarnia Jaśminowa tel. 793830585, księgarnia Jana Rodaka.
oraz
 • Sklep AGA proponuje filiżanki z ćmielowskiej porcelany, artdekowski wzór "Lwów" z lat 30., ozdobiony nałęczowską dekoracją. Przy zakupie wyjątkowo zamiast herbatą filiżanki można napełnić np. śliwką nałęczowską lub innymi smakołykami, za dopłatą. Cena filiżanki o pojemności 200 ml – 32,60 zł, pojemność 100 ml – 27,50 zł.
 • Nie tylko dla młodzieży puzzle 256 części z widokami Nałęczowa, o różnych stopniach trudności. Łatwiejsza składanka to kolorowe współczesne zdjęcie Pałacu Małachowskich, trudniejsza to czarno-białe historyczne zdjęcie z 1918 roku - Ochronki im. A. Żeromskiego. Cena 22,90 zł, sklep AGA oraz Kawiarnia Jaśminowa 793830585.
 • Rysunki willi nałęczowskich kreślone na kartonie piórkiem i ręką Wiesława Kładzia, czarno-białe w formacie A4. Cena 80,00 zł, Kawiarnia Jaśminowa 793830585.
 • Klub Rękodzieła "Ziemianka" działający przy Nałęczowskim Ośrodku Kultury oferuje przepięknie wypracowane serwety, obrusy, haftowane obrazy, ozdobne szkatułki, zabawki na choinkę i inne dekoracje, ubrania dla dorosłych i dzieci. Oprócz aktualnej oferty Panie z klubu przyjmują zamówienia na swoje dzieła.
 • Szkatułki ozdabiane de-kupażem również o motywach nałęczowskich, cena w zależności od wielkości 25,00 – 50,00 zł. Hafty rechelieu na lnie, serwety, obrusy, komplety kawowe, w zależności od wzoru i wielkości 25,00 do 450,00 zł, kontakt Halina Kurek tel. 609031885.
 • Ozdoby choinkowe szydełkowe, np. bałwanki w cenie 7,00 zł, inne, kontakt Krystyna Tarka 663160247.
 • Duży obrus, około 2,5 m x 1,6 m, wzór stylizowane róże w kolorystyce czerwono-brązowej, pełny haft, cena 650,00 zł. Mały obrus, niezapominajki w kolorystyce niebieskiej, 120,00 zł. Obrazek złote róże, haft krzyżykowy, oprawiony w podwójne pas-partu w złotej ramie, około 300,00 zł. Obrazek Matka Boska Karmiąca w ramie, cena 300,00 zł, kontakt Marta Kajka tel. 815015677.
 • Witraże szydełkowe w zależności od wielkości 20,00 – 30,00 zł. bombki frywolitkowe oraz bombki tekstylne o średnicy od 8 do 15 cm, cena 10,00 -20,00 zł w zależności od wielkości. Biżuteria frywolitkowa: kolczyki, naszyjniki, bransoletki od 10,00 do 25,00 zł. Robione na drutach ubrania z włóczek nieuczulających: akrylowej, bawełnianej ubranka dla dzieci: sweterki, czapeczki, komplety do chrztu, komplety do komunii, a dla dorosłych sukienki, kamizelki, ponczo; przykładowe ceny: komplety do chrztu 100,00 – 150,00 zł, poncho 80,00 – 100,00 zł, czapeczki 20,00 - 30,00 zł, kontakt Monika Matuła-Wetzlich 502432782.
Proszę skorzystać z oferty nałęczowskiej, podzielić się doświadczeniem z "Gazetą Nałęczowską" do 10. stycznia 2014 (będzie wydrukowane w numerze styczniowym), a trzy pierwsze opinie zostaną nagrodzone kompletem ośmiu niebanalnych pocztówek bożonarodzeniowych, nagroda ufundowana przez Galerię Kawiarnię Jaśminowa.

autor: Izabella Nowotny

data dodania: 2013-12-16
 
AKTUALNY NUMER
ARCHIWUM
OGŁOSZENIA

Spis treści:
Bezstresowe zakupy prezentów pod choinkę
Skradziono kandelabr z pałacu Małachowskich w Nałęczowie
STRONA GŁÓWNA INFORMATOR NAPISZ DO NAS DODAJ DO ULUBIONYCH USTAW JAKO STRONĘ STARTOWĄ