Dział: niezłomni

Rozbicie oddziału "Szatana"

Klęska
     19 maja 45 w lesie pod Nałęczowem, przy drodze prowadzącej do wsi Łubki zginęło 17 młodych ludzi, żołnierzy AK. Zostali zabici przez Grupę Operacyjną NKWD, która w tym miejscu urządziła zasadzkę. Z liczącego 30 ludzi oddziału ocalało tylko trzynastu, wśród nich było kilku rannych.
Dział: niezłomni

Pacyfikacja Wąwolnicy przez UB

2 maja 2001 minęła 55-ta rocznica spalenia Wąwolnicy.
     Pierwszym (wg. Waldemara, W. Bednarskiego - historyka zajmującego się Lubelszczyzną), który opisał pacyfikację Wąwolnicy był Stanisław Wójcik, bliski współpracownik Mikołajczyka. Drugiego lub trzeciego dnia po spaleniu rozmawiał z mieszkańcami Wąwolnicy i sporządził odpowiednie protokoły. Opis pacyfikacji Wąwolnicy znajduje się w załączniku nr 6 do protokołu z 10-tego posiedzenia Komisji administracji i Bezpieczeństwa KRN z dnia 24.05.1946r. Załącznik napisany został odręcznie.

Tajemnice Starego Dworu

Dwór Górskich jest świadkiem ostatnich stu lat historii Nałęczowa. Dzisiaj to już tylko cień pięknej will. Wszystko wskazuje na to, że ten okazały budynek skazany jest na ten sam los co nie istniejąca zabytkowa willa "Gwizdanówka".
Dział: Szkoły

Witamy w ciężkich czasach!

W Nałęczowie są trzy szkoły ponadgimnazjalne: prowadzone przez Ministerstwo Kultury Liceum Plastyczne, Liceum im Żeromskiego prowadzone przez powiat i Zespół Szkół im. Chmielewskiego, dla którego organem prowadzącym jest Gmina Nałęczów. Wszystkie te szkoły czekają zmiany, wynikające z kolejnego etapu reformy oświaty.

logo gazeta naleczowska

reklama